Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Podtatranské osvetové stredisko v Poprade - Kultúrne osvetové stredisko

34. ročník Zamagurské folklórne slávnosti

XXXIV. ročník
Zamagurské folklórne slávnosti
Červený Kláštor

34. ZFS - vyhodnotenie

Vrcholným podujatím 2010 na úseku tradičnej kultúry bol  34. ročník Zamagurských folklórnych slávnosti. Tohto roku sa konali netradične v inom  - skoršom termíne už v máji a to 21. – 23. Aj tohto roku zaznamenal niekoľko noviniek v programovej štruktúre a aj záujem zo strany médií a hostí.  Organizátori podujatia Podtatranské osvetové stredisko, mesto Spišská Stará Ves, obec Červený Kláštor a n.o. Cyprián Červený Kláštor sa rozhodli pre túto zmenu z dôvodu nepriaznivého počasia počas posledných ročníkov ZFS.

Prvou bolo zaradenie festivalu do kalendára Dní tradičnej kultúry NOC v Bratislava, keď sa stali otváracím podujatím týchto dní, ďalej to bola propagácia a predstavenie niektorého zo Slovenských regiónov. Tento krát to bol región Liptov, ktorý mal zastúpenie v účinkujúcich súboroch, remeselníkov i gastronómie. Už druhý rok patria Zamagurské folklórne slávnosti do kategórie podujatí Prešovského samosprávneho  kraja a jeho poľského partnera Malopoľského wojwodstva. Týmto sa festival stal medzinárodným festivalom a v samostatnom programe sa predstavil i región malopoľského wojwodstva.

Už tradičným programom sa stáva „Menšinová kultúra ako súčasť tradičnej kultúry pod Tatrami“.

Festival začal živou pozvánkou v kúpeľnom mestečku Szczawnica v Poľsku už 2 mája a piatkovou živou pozvánkou domácich súborov v Zamagurských obciach. Po krátkom sprievode a položení kytice kvetou k pamätníku Š. L. Kostelničáka pred kultúrnym domov v Spišskej Starej Vsi sa rozbehol kolotoč programov tradičnej kultúry v Zamagurí. V otváracom programe Vitajte v Zamagurí sa predstavila domáca Maguranka so súborom Loli roklica z Veľkej Lomnice v spomínanom programe menšinovej kultúry v Kultúrnom dome v Spišskej Starej Vsi. Našťastie počasie sa umúdrilo a tak sa programy uskutočnili podľa plánu. S veľkým nadšením privítali diváci hudobnú skupinu Desmod z Bratislavy.

Sobotňajšie dopoludnie začalo trhom ľudových remesiel Zakliata krása, so sprievodnými programami ľudových hudieb  v areáli remesiel. Predstavenie tradičnej kultúry Malopoľského wojwodstva  v podaní súboru Mali Śwarni z Nowého Targu a súboru Maguranka zo Spišskej Starej Vsi s ukážkou 30. ročnej práce súboru začali pestrofarebný kolotoč folklórnych vystúpení, ktoré pokračovali do samého večera. Uskutočnili sa všetky plánované sobotňajšie podujatia až na nočný program, ktorý zaznamenal malú zmenu, pretože opäť zaúradovalo počasie a začalo pršať, sa uskutočnil v areáli a nie na nádvorí kláštora.

Jediným programom , ktorý sa celkom zrušil bol tradičný  krojovaný splav. Tento sa neuskutočnil z dôvodu vysokej hladiny rieky Dunajec po výdatných dažďoch v predchádzajúcich dňoch.

Otvárací program festivalu patril domácemu súboru Maguranka, hosťom FS Olšava z Uherského Brodu Česká republika, Taoba z Gruzínska, Juhasy z Poľska, FS Lipa z Bratislavy a Liptov z Ružomberka. Tento program bol zároveň otváracím programom Dní tradičnej kultúry na Slovensku a pozdravom FF Východná. Nočný program súboru Liptov a speváka Petra Stašáka narušil dážď, no napriek jeho výdatnej nádielke sa neprerušil a niekoľko stoviek divákov odchádzalo síce zmoknutých , ale spokojných.

Po nočnom daždi pripomínalo nedeľňajšie ráno „tradičný“ ustarostený  pohľad organizátorov k Trom korunám, ktoré sú  barometrom tvorby počasia tu v Zamagurí. Napriek mokrote, blate  sa uskutočnili skúšky detského a záverečného programu. Počasie sa však umúdrilo a po vyjasnení oblohy slniečko čiastočne vysušilo pôdu areálu i pódium a tak sa nerušene pokračovalo v programoch slávností. Sv. omšu tento krát celebroval Vdp.IC Lic.Ján Hudák v kostole sv. Antona pustovníka NKP Kláštore kartuziánov. Pokračoval aj trh remesiel Zakliata krása a sprievodné programy ľudových hudieb. Na samé poludnie sa predstavili deti v programe Deti deťom, ktorý réžiine pripravila Terézia Klempárová. Predstavili sa v ňom okrem domácich súborov Pieniny, Rovienka a Kútniček aj súbory Štrbianček zo Štrby a Goralik z Kežmarku. Bodkou za vydareným podujatím bol záverečný program domácich súborov Maguranka a Vagonár a hostí  z Bratislavy –Lipa, Olšavy z Uhreského Brodu, Hyrni z Nowého Targu Poľsko  a súboru Šarišan z Prešova.

Môžeme konštatovať, že 34. ročník Zamagurských folklórnych slávností prispel k oslavám tradičnej kultúry v Zamagurí a potvrdil, že patrí medzi popredné festivaly na Slovensku o čom svedčí aj záujem médií a hostí o tento festival. Veď záštitu prevzali pán predseda NR SR Pavol Paška a predseda PSK Peter Chudík, čo opäť potvrdilo význam tohto podujatia. Veríme, že tomu bude i po ďalšie roky.

                                                                                                     Spracoval: J. Švedlár, POS Poprad 

 

 

*******

 

Malebná Zamagurská príroda i majestátne Tri koruny sa opätovne stanú svedkami neopakovateľnej krásy tradičnej kultúry, ktorá sa v dňoch 21. – 23. mája 2010 bude prezentovať v amfiteátri Červeného Kláštora na 34. ročníku Zamagurských folklórnych slávností. Toto podujatie patrí medzi vrcholné podujatia Podtatranského osvetového strediska v Poprade.

Prešovský samosprávny kraj,
Podtatranské osvetové stredisko Poprad,
Obec Červený Kláštor,
Mesto Spišská Stará Ves,
Cyprián n.o. Červený Kláštor

Organizujú medzinárodný festival

34. Zamagurské folklórne slávnosti

21. - 23. mája 2010
v Červenom Kláštore

pod záštitou predsedu Národnej rady SR Pavla Pašku
a predsedu Prešovského samosprávneho kraja Petra Chudíka

Program

Piatok 21.5. 2010
14.00 hod. Za Magurou hrajú hostí pozývajú
Živá pozvánka v obciach regiónu

17.00 hod. Sprievod domácich a zahraničných súborov mestom Spišská Stará Ves

17.20 hod. Položenie kytice kvetov k pamätníku Š.L.Kostelničáka

17.30 hod. Vitajte v Zamagurí /DK Sp.St.Ves/
uvítací program domácich a zahraničných súborov Kultúrnom dome v Spišskej Starej Vsi v rámci programu Menšinová kultúra, súčasť tradičnej ľudovej kultúry pod Tatrami a osláv 30. výročia vzniku FS Maguranka Sp.St.Ves a RFS Loli Roklica Veľká Lomnica

20.00 hod. Hudobná skupina DESmod /amfiteáter/
profil známej hudobnej skupiny z Bratislavy

Sobota 22. 5. 2010

10.00 hod. Zakliata krása – trh remesiel /amfiteáter/
trh ľudových remesiel v areáli amfiteátra

10.00 hod. Na Pieninách pri muzike /amfiteáter/
sprievodný program trhu remesiel

13.00 hod. „Pri Dunajci v speve, tanci“... /amfiteáter/
program súborov z Malopoľského vojvodstva v amfiteátri v Červenom Kláštore a výber výročného programu FS Maguranka Spišská Stará Ves pri príležitosti 30. výročia jeho vzniku a Súboru Juhasi zo Szczawnice v Poľsku.

15.30 hod. Na vlnách Dunajca
splav účinkujúcich na pltiach a privítanka v prístavisku Pod lipami

16.00 hod. Stretnutie pod Troma korunami /amfiteáter/
Otvárací program domácich a zahraničných súborov a hostí . Otvorenie Dni tradičnej kultúry na Slovensku, predstavuje región Liptov a program Pozdrav Východnej. Okrem domácich súborov Maguranka Sp. St.Ves. Liptov Ružomberok a Lipa Bratislava sa predstavia hostia z ČR - FS Olšava, Poľska- Juhasi a Gruzínska - Taoba.

21.00 hod. Nočný program i /III. nádvorie kláštora/
Recitál speváčky Anny Hulejovej z Liptova a jej hostí.

Nedeľa 23.5.2010

9.00 hod. sv. omša v kostole sv. Antona pustovníka, NKP Kláštor Kartuziánov

10.00 hod. Zakliata krása – trh remesiel /amfiteáter/
Pokračovanie trhu remesiel v areáli amfiteátra

10.00 hod. Na Pieninách pri muzike /amfiteáter/
pokračovanie sprievodných programov trhu remesiel

12.00 hod. Deti deťom /amfiteáter/
program domácich detských folklórnych súborov

14.00 hod. Pieniny, Pieniny /amfiteáter/
záverečný program slávností, program Menšinová kultúra, súčasť tradičnej ľudovej kultúry pod Tatrami a vystúpenie hostí z ČR - FS Olšava z Poľska FS Hyrni, Slovesnké súbory Šarišan z Prešova, Lipa z Bratislavy a domáce súbory Maguranka Spišská Stará Ves a Vagonár Poprad.

Sprievodné programy:
Drevené ľudové figurálne plastiky - výstava plastík Liptovského múzea z Pribiliny Rezané do dreva – výstava amatérskych výtvarníkov a remeselníkov /areál kláštora/
 


 


7291819

Úvodná stránka