Divadelná Šuňava 2018

16. marca 2018

Divadelná Šuňava je medziokresná postupová súťaž a prehliadka neprofesionálneho divadla. Podtatranské osvetové stredisko uskutočnilo 26. ročník Divadelnej Šuňavy v termíne 16. – 18. marca 2018 v KD Šuňava.

Vyhlasovateľ: Národné osvetové centrum v Bratislave.

Porota: PhDr. Ľubomír Šárik, Mgr. Marián Lacko, Mgr. Art. Dušan Krnáč, Mgr. art. Dana Turanská

Hlavný organizátor: Podtatranské osvetové stredisko v Poprade

Spoluorganizátor: obec Šuňava

Vyhodnotenie

Kategória: Divadlo dospelých
1. miesto (okr. Kežmarok) – DIVADLO RAMAGU, Spišská Stará Ves – Lásky hra osudná
1. miesto (okr. Poprad) – DS COMMEDIA, Poprad – Stroskotanci na šírom mori
2. miesto s návrhom na postup (okres Poprad) – Ochotnícky súbor Paľa Bielika, Vysoké Tatry – Číňania

  • pretože za okres Levoča nebol prihlásený nijaký DS v tejto kategórii, porota sa rozhodla pre postup 2 DS z jedného okresu

Kategória: Divadlo mladých
1. miesto (okr. Poprad) – DS ŠŤASTLIVEC, ZUŠ Poprad – Screensaver
2. miesto (okr. Poprad) – DS ŠŤASTLIVEC, ZUŠ Poprad – Zničili ste mi život!
1. miesto (okr. Kežmarok) – DS TOTE TAM, ZUŠ A. Cígera Kežmarok, DS TRMA VRMA Spojená škola Letná, Poprad – Hry
1. miesto (okr. Levoča) – DS „L“, ZUŠ Levoča – Iskra
2. miesto (okr. Levoča) – DS „L“, ZUŠ Levoča – Melanchólia

Kategória: Deti deťom
1. miesto (okr. Poprad) – DS TRMA VRMA, SŠ Letná Poprad – Na úteku
1. miesto (okr. Kežmarok) – DS TOTE TAM, ZUŠ A. Cígera Kežmarok – LABAKAN
1. miesto (okr. Kežmarok) – DS GAŠPARKO, ZŠ Lendak – 5 dní v týždni

  • pretože za okres Levoča nebol prihlásený nijaký DS v tejto kategórii, porota sa rozhodla pre postup 2 DS z jedného okresu

Kategória: Dospelí hrajúci deťom
1. miesto (okr. Kežmarok) – DIVADLO RAMAGU, Spišská Stará Ves – O Jankovi a Marienke

Kategória: Divadlo poézie
2. miesto (okr. Poprad) – DS ART ACADEMY Poprad – Zázrak

Cena starostu obce Šuňava
DS COMMEDIA, Poprad

Ďakovný list Podtatranského osvetového strediska
DS COMMEDIA, Poprad – pri príležitosti 50. výročia založenia DS

Víťazi postupujú

Kategórie Divadlo mladých, Divadlo dospelých, Divadlo dospelých hrajúcich deťom postupujú na krajské kolo súťaže – Krajskú scénickú žatvu v Poprade 2018.

Kategória Detské divadlo postupuje na krajské kolo súťaže – Rozprávkový Stropkov 2018.

Poďakovanie

Organizátori a spoluorganizátori ďakujú všetkým súťažiacim za čas, talent a vôľu venovať sa divadelnému umeniu. Poďakovanie patrí odbornej porote za jej rady, kritiku a čas, ktoré s láskou venovala každému a jednému predstaveniu a hodnoteniu DS a hry na seminároch.

Tešíme sa o rok. Veľa inšpirácie.

Zuzana Barilová
odborná pracovníčka na úseku divadla

Tvorivé dielne s Naďou Uherovovou

projekt z finančných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Uskutočniť tvorivé stretnutie divadelníkov v dvoch termínoch, v čase regionálnej prehliadky a koncom roka  je úspešným potvrdením skutočnosti, že je potrebné podchytiť a usmerniť tvorivosť ochotníckych divadelníkov už v začiatku tvorivého procesu na príprave inscenácie. Dielne boli nastavené na dva smery : téma: Hudba a divadlo, Kreativita zameraná na tvorcov inscenácii

V spolupráci s lektorkou, hudobníčkou a zvukárkou bol pre účastníkov pripravený intenzívny tréning zameraný na hudobné vyjadrovanie v rámci tvorby divadelnej inscenácie. Cez hravé a kreatívne cvičenia sa tvorila a následne vysvetlila výroba hudobnej atmosféry v divadle, ako pracovať s rytmom a tempo rytmom,  účastníci objavovali spoločne svet zvukov v našej fantázii. Porozprávali sme sa o hudobnej dramaturgii v divadle a tiež o práci s tichom a pauzami. Druhou témou  bola kreativita zameraná na tvorcov inscenácii. Od výberu témy, úpravy predlohy po konkrétne cvičenia. Bola to v skratke metodika prípravy divadelných produkcií všetkých žánrov a druhov umenia, ktorými sa zaoberajú ochotníci – deti, mládežníci aj dospelí. Nazdávame sa, že takéto tvorivé stretnutia prinášajú svoje ovocie vo forme účastí súborov na vyšších súťažiach a fórach. najmä divadlo poézie, ktoré nemá presne definované hranice,  je slobodným útvarom, lebo sa nemusí viazať na nijaký kánon či úzus. To potvrdila aj metóda improvizácie a imaginácie v cvičeniach s jednotlivcami ako aj kolektívmi. Spoločný záver korunoval podnetnosť tvorivých dielní. Nazdávame sa, že v budúcnosti by sa niektoré témy a cvičenia môžu stať východiskom k cyklickému školeniu.

Mgr. art. Naďa Uherová, ArtD.

divadelná režisérka, dramaturgička a lektorka herectva

Naďa študovala na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, na ktorej v roku 2015 obhájila doktorát. Od roku 2009 je súčasťou World theatre training institut, kde sa naďalej aktívne a lektorsky vzdeláva pod vedením ruského režiséra a prof. Dr. Jurija Alschitzaa ďalších svetových odborníkov na ruskú hereckú školu. Svoje vedomosti odovzdáva ako lektorka prostredníctvom divadelných workshopov a kreatívnych teambuildingov už viac ako desať rokov na Slovensku a v Rakúsku. Na podnet svojich pribúdajúcich študentov z rôznych pracovných aj sociálnych oblastí založila v roku 2015 projekt everydayACTOR, prostredníctvom ktorého sa rozhodla zdieľať a ukázať, že umenie herectva je využiteľné naozaj pre každého a v každodennom živote. Doposiaľ prešli jej tréningami stovky klientov.Ako režisérka a dramaturgička spolupracovala napríklad s Bratislavským bábkovým divadlomDivadlom Ludus, poľským Teatr Tecza, viackrát sa režijne podieľala na multižánrovom performance pre hudobný festival Orfeus a tiež režírovala festival rómskej kultúry Cigánsky Bašavel. Okrem toho je zakladateľkou divadelnej spoločnosti LUNA storytelling, ktorá sa vo svojej tvorbe zameriava na pôvodné príbehy rôznych kultúr. Pôsobí v nej ako autorka, režisérka a herečka.