Festival: Krojované bábiky 2023

4. júna 2023

25. ročník medzinárodného festivalu detských folklórnych súborov

KROJOVANÉ BÁBIKY

sa uskutočnil v termíne

2. – 4. júna 2023

Veľká Lomnica, Poprad, Kežmarok


Symbolom podujatia sú krojované bábiky oblečené v kostýmoch prezentujúcich ľudový odev obcí odkiaľ jednotlivé zúčastnené súbory pochádzajú, alebo sa ním prezentujú.

Hlavný organizátor: Podtatranské osvetové stredisko v Poprade

Spoluorganizátori: Východoslovenské folklórne združenie, Mesto Kežmarok, Mesto Poprad, Obec Veľká Lomnica, Múzeum v Kežmarku

Napriek tomu, že podujatie zastrešuje Podtatranské osvetové stredisko, jeho organizácia by nebola možná bez spolupráce tých, ktorí sú jeho pravidelnou živou súčasťou. Hovorím o vedúcich jednotlivých detských súborov. Ich dlhoročné skúsenosti sa odrážajú v skvelej príprave programov a tiež v starostlivosti o svoje hosťovské súbory. Našim zastrešujúcim  cieľom je vytvárať priestor pre ich spoluprácu, komunikáciu a pomoc pri prípravách programov. Festival sa tak stáva akousi príležitosťou na upevňovanie ich vzájomných vzťahov.

Súčasná doba prináša stále viac a viac zmien. Napriek tomu si po dvadsiatich piatich rokoch naše domáce súbory prizývajú na festival hosťovské súbory, s ktorými počas dní konania festivalu nadväzujú priateľské vzťahy a venujú im svoj čas. Už to nie je len o hlavnej myšlienke, či spôsobe organizácie a štatúte festivalu. Stala sa z toho silná tradícia, do ktorej sú zapojené deti, vedúci, rodičia, samosprávy a v neposlednom rade aj všetci priaznivci folklóru v regióne. To považujem za veľkú prednosť podujatia a verím, že chuť k jej udržaniu nám všetkým ostane aj po ďalšie ročníky.

Osobne sa teším, že sme v rámci festivalu oživili aktivitu, ktorá má trošku iný charakter ako vystúpenie, či sprievod. Ide o súťaže s folklórnym nádychom pre členov. Verím, že naďalej  budú neodmysliteľnou súčasťou festivalu.

Považujem za dôležité udržať to, prečo festival vznikol a podporovať jeho zámer. V priebehu rokov si však musíme byť vedomí, že malé zmeny a kompromisy v jeho organizácii sú nevyhnutnou súčasťou, aby sme s dnešnou dobou nielen držali krok, ale sa aj niekam posunuli a rešpektovali potreby všetkých zúčastnených. Verím, že sa nám to spoločne podarí.


ÚČINKUJÚCI

DFS Goralik, Kežmarok
a hosť DFS Stožkárik, Stožok a DFS Poničan, Poniky

DFS Letnička, Poprad
a hosť DFS Zemplínik, Michalovce

DFS Maguráčik, Kežmarok
a hosť FS Leluja, Provodov, Česko

DFS Jánošíček, Svit
a hosť DFS Grbarčieta, Bratislava

DFS Venček, Poprad
a hosť DFS Jadlovček, Margecany

DFS Lomničanik, Veľká Lomnica

DFS Podtatranček, Veľká Lomnica


PODUJATIE Z VEREJNÝCH ZDROJOV PODPORIL FOND NA PODPORU UMENIA

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je FPU_logo1_modre-1440x1080.jpg

PIATOK 02. 06. 2023

SPRIEVOD, vystúpenia účastníkov v programe BUDEME SA HRAŤ a SUBORIÁDA
Veľká Lomnica

videoreport

SOBOTA 03. 06. 2023

PRIJATIE V POPRADE, 10:00
Prijatie účastníkov festivalu viceprimátorom Mesta Poprad (Mgr. Štefan Pčola / Mestský úrad Poprad)

SPRIEVOD, 11:00
Sprievod mestom Poprad

NAŠE KROJOVANÉ BÁBIKY V POPRADE, 12:00
Vystúpenia účastníkov festivalu (Námestie sv. Egídia, Poprad)

Scenár a réžia: Blažena Koršňáková, Martin Krigovský

NEDEĽA 04. 06. 2023

PRIJATIE V KEŽMARKU, 12:30
Prijatie účastníkov festivalu viceprimátorom mesta Kežmarok (Mgr. Bc. Jozef Matia / Mestský úrad Kežmarok)

Fotografie: Ondrej Miškovič (Mesto Kežmarok)

SPRIEVOD, 13:30
Sprievod mestom Kežmarok

Fotografie: Ondrej Miškovič (Mesto Kežmarok)

NAŠE KROJOVANÉ BÁBIKY V KEŽMARKU, 14:00
Galaprogram festivalu s aktom výmeny bábik (Kežmarský hrad)

Scenár a réžia: Juraj Švedlár

O účastníkoch

DFS GORALIK, KEŽMAROK
Detský folklórny súbor Goralik pôsobí v tanečnom odbore pri Základnej umeleckej škole Antona Cígera v Kežmarku. Zameriava sa na scénické spracovanie zvykov, hier a tancov goralov žijúcich pod Tatrami. Súbor sa opiera o tanečnú, spevácku a hudobnú zložku. Združuje deti od 4 rokov z okolitýchzákladných škôl Kežmarku a jeho okolia. Popri vystúpeniach na domácich súťažiach a festivaloch súbor úspešne reprezentuje slovenské ľudové umenie opakovane na rôznych festivaloch v zahraničí. Vedúcou súboru je Ľudmila Vdovjaková.

a ich hosť DFS STOŽKÁRIK, STOŽOK A DFS PONIČAN, PONIKY
ZUŠ Stožok vznikla v roku 2014 v Stožku. Z jej tanečného odboru sa po čase sformoval DFS Stožkárik. V októbri roku 2016 si ZUŠ Stožok otvorila elokované pracovisko v Ponikách a vzala pod svoje krídla už existujúci DFS Poničan, v ktorom za jej pomoci vznikla aj vlastná Detská ľudová hudba Poničan. Obidva súbory vystupujú hlavne vo svojich dedinách pri rôznych príležitostiach. Keď sa obidva súbory spoja ako celok zúčastňujú sa aj rôznych festivalov a zahraničných vystúpení. Spracovávajú predovšetkým regionálny hudobno-tanečný repertoár, odkiaľ čerpajú námety.

DFS JÁNOŠÍČEK, SVIT
DFS Jánošíček  pôsobí vo Svite pod vedením manželov Horňákových už 27 rokov, pričom ho združuje  OZ DFS Svit. Zbiera a spracováva hry, zvyky a tance podtatranského regiónu so zameraním na oblasť horného Liptova, no vo svojom repertoári má aj tance iných regiónov. Snaží sa uchovávať  a tradovať ľudovú kultúru našich predkov. V roku 2021  si pripomenul 25. výročie svojho vzniku. DFS Jánošíček doposiaľ reprezentoval v Česku, Poľsku, Španielsku, Litve, Taliansku, Maďarsku, Grécku, Macedónsku, Chorvátsku a v Ukrajine. 

a ich hosť DFS GRBARČIETA, BRATISLAVA
DFS Grbarčieta z predmestia Bratislavy z Devínskej Novej Vsi založený v roku 1987 pri ZŠ Ivana Bukovčana 1, je reprezentantom menšiny Chorvátov žijúcich na Slovensku. Repertoár súboru pozostáva predovšetkým z detských hier, spevov, tancov chorvátskej menšiny na Slovensku, ale aj blízkeho Gradišča v Rakúsku a z oblasti Chorvátska: Slavónia, Podravina, Dalmácia a Chorvátske Zagorie. Za doterajšie obdobie súbor absolvoval množstvo reprezentácií nielen doma, ale aj vo svete začo získal množstvo ďakovných listov a ocenení. Zakladateľkou a zároveň umeleckou vedúcou súboru je Nikoleta Griezlová-Krajčírová.

DFS LETNIČKA, POPRAD
DFS Letnička pôsobí v meste Poprad od roku 1992. Súbor prezentuje hudoobno-tanečný folklór najmä z podtatranskej a spišskej oblasti. V rámci svojej tvorby sa zameriava na scénické spracovanie tradícií, zvykov, piesní, tancov, detských hier predovšetkým z regiónu Spiš. Vo svojom repertoári má aj tance a piesne z regiónov Liptov, Šariš, Zemplín a Horehronie. DFS Letnička úzko sposupracuje s mládežníckym FS Vagonár, v ktorom deti môžu ďalej pokračovať a rozvíjať svoje umelecké schopnosti, vedomosti, skúsenosti a nadanie. Kvalitu, koncepčnosť a systémovosť práce súboru výrazne ovplyvňuje jeho pôsobenie v rámci tanečného odboru ZUŠ pri Spojenej škole sv. J. Pavla II. v Poprade.

a ich hosť DFS ZEMPLÍNIK, MICHALOVCE
DFS Zemplínik vznikol koncom roka 1972. Cieľom súboru je zbierať a uchovávať detský hudobný a tanečný folklór z výhodného Slovenska, vychovávať mladú generáciu na vstup do súboru Zemplín. Momentálne pracuje na rozvoji našich tradícií 220 malých folkloristov, ktorí sa stali pravidelnými účastníkmi súťažných prehliadok a rôznych detských festivalov doma aj v zahraničí. Tanečnú zložku tvorí osem kolektívov rozdelených podľa veku. Okrem nich veľmi úspešne pracuje spevácka skupina a ľudová hudba.

DFS MAGURÁČIK, KEŽMAROK
DFS Maguráčik vznikol v roku 1975. Od svojho vzniku zbiera a interpretuje najkrajšie zvyky, hry, piesne a tance goralov žijúcich pod Tatrami. V poslednom období spracováva i zvyky kežmarských remeselníkov z prvej polovice 19. storočia a tance iných regiónov Slovenska. Je laureátom detského folklórneho festivalu v Prešove z roku 1985 a mnohonásobným účastníkom celoslovenského festivalu detských folklórnych súborov v Likavke.  V roku 2020 oslavoval svoje 45. výročie vzniku. V súčasnej dobe má v repertoári piesne a tance goralskej oblasti Severného Spiša z obcí Ždiar a Lendak. Vedúcimi súboru sú Anna a Juraj Švedlárovci, vedúcou ľudovej hudby je Mgr. Iveta Pavlíková.

a ich hosť FS LELUJA, PROVODOV (ČR)
Folklórny súbor Leluja sa zaoberá kultúrou národopisnej oblasti luhačovické Zálesí pod vedením umeleckej vedúcej Evy Janíkové. Repertoár je tvorený miestnymi tancami, piesňami, ľudovými zvykmi alebo detskými hrami. Súbor sa podieľal tiež na oživení ľudových tradícií ako je Vynášení Mařeny, Králenská obchůzka, či Mikulášská obchůzka v zime. Folklórny súbor Leluja usporadúva jedenkrát za dva roky vlastný folklórny festival Hore Provodovem. Tradíciou sa stali i každoročne usporadúvané folklórne plesy.

DFS VENČEK, POPRAD
DFS Venček z Popradu od začiatku svojho fungovania pracujeme pri Základnej škole na ulici Jarná v Poprade. Vedúcimi súboru sú Mária Baranová, Soňa Fördösová a Naďa Nevlazlová. Pravidelne sa zúčastňujú rôznych festivalov, folklórnych slávností a postupových prehliadok, kde získali už nejedno významné ocenenie za nápaditosť témy a zaujímavé spracovanie detskej hry. Svoje, doposiaľ najvýznamnejšie ocenenie získali v roku 2011 na celoštátnej súťažnej prehliadke detských folklórnych súborov v Likavke, kde sa umiestnil v striebornom pásme. Okrem festivalov a postupových prehliadok niekoľkokrát spolupracovali aj pri tvorbe televíznych programov. V decembri 2014 pri príprave vianočného programu RTVS  s názvom V Slovenskom Betleheme a v októbri 2016 v televíznej relácii o detských folklórnych súboroch Kapurka.

a ich hosť DFS JADLOVČEK, MARGECANY
Súbor vznikol v roku 1980. Nadviazal na činnosť  folklórnej skupiny dospelých Jadlovec, v snahe vychovávať  si nových pokračovateľov a nadšencov. Súbor založila Marta Foglarová, ktorá je jeho vedúcou od vzniku až doposiaľ. Repertoár súboru tvoria piesne a  párové tance predovšetkým z Margecian, ale aj blízkeho okolia, dievčenské kolesá, chlapčenské hry a  tance, zvyky a  tradície prezentované v podobe scénických obrázkov. Od roku 1992 so súborom pracuje Klaudia Pribičková, spočiatku ako tanečná pedagogička a v súčasnosti spolupracuje aj vo vedení súboru. V roku 2002 získala dievčenská spevácka skupina DFS Jadlovček titul Laureát na celoštátneho kole súťaže detského hudobného folklóru a v roku 2017 získal DFS Jadlovček titul Laureát na celoštátnom kole súťaže detských folklórnych súborov.

DFS LOMNIČANIK, VEĽKÁ LOMNICA
DFS Lomničanik bol založený v roku 1993. V tomto roku oslavuje svoje 30. Výročie založenia. Od svojho vzniku čerpá materiál k tvorbe z regiónov severného Slovenska a Horehronia. Bol účastníkom mnohých mácich folklórnych festivalov, ako aj zahraničných. Na medzinárodnej scéne má už veľa priateľov a to hlavne v Českej republike, kde mal Lomničanik mnohé výmenné vystúpenia. Vedúcim a choreografom je Ľubomír Precák. V činnosti im naďalej pomáha Obecný úrad vo Veľkej Lomnici, pod ktorým pôsobí.

DFS PODTATRANČEK, VEĽKÁ LOMNICA
DFS Podtatranček vznikol z iniciatívy rodičov a zanietencov v roku 2015 v podtatranskej obci Veľká Lomnica. Svojim členom poskytuje spevácku, hudobnú a tanečnú prax pod vedením Mgr. Anny Špinerovej za asistencie Michaely Pompovej, Mgr. Jaroslavy Sokolovej a zanieteného folkloristu Jozefa Gurníka. Má za sebou veľa krásnych vystúpení a ocenení doma i v zahraničí. Pravidelne sa od svojho vzniku zúčastňuje regionálnych, národných i medzinárodných súťaží. Reprezentuje tradície podtatranského ľudu, spevy a tance nemeckej menšiny z obce Veľká Lomnica (za čo získal aj špeciálne ocenenie poroty v súťaži Eniki Beniki 2023), venuje sa aj interpretácii folklóru východoslovenských regiónov.

Tešíme sa na Vás opäť o rok!

Alexandra Bachledová
úsek folklóru a folklorizmu