Zamagurské folklórne slávnosti 2008

13. júna 2008

32. ročník – 13. – 15. jún 2008

Malebná Zamagurská príroda i majestátne Tri koruny boli opätovne svedkami neopakovateľnej krásy tradičnej kultúry, ktorá sa v dňoch 13. – 15. júna prezentovala v amfiteátri Červeného Kláštora na 32. ročníku Zamagurských folklórnych slávností. Toto podujatie patrí medzi vrcholné podujatia Podtatranského osvetového strediska v Poprade.

Aj tento ročník zaznamenal niekoľko noviniek v programovej štruktúre a záujem zo strany médií a hostí. Na pozvanie organizátorov Podtatranského osvetového strediska v Poprade, Obecného úradu v Červenom Kláštore, mesta Spišská Stará Ves za aktívnej spolupráce s wojtami Gmin Czorsztyn a Nižné Lapše k nám zavítali mnohí vzácni hostia: Predseda národnej rady Slovenskej republiky Pavol Paška, zástupcovia štátnej a verejnej správy i predstavitelia kultúrneho a spoločenského života gminy Czorsztyn a Nižné Lapše. Záštitu nad podujatím prevzali predseda parlamentu SR pán Pavol Paška a predseda PSK Peter Chudík.

Festival už tradične začal živou pozvánkou domácich súborov v Zamagurských obciach. Aj tento rok uskutočnila živá pozvánka a otvorenie slávností aj na druhej strane hranice v programe „V Niedzici na zámku“. Program mal pokračoval sprievodom mestom Spišská Stará Ves s položením kytice kvetov k pamätníku rodáka J. Kostelničáka, avšak pre výdatný dážď a zlé počasie organizátori tento program zrušili. Nezrušil sa večerným program Vitajte v Zamagurí v kultúrnom dome v Spišskej Starej Vsi, ktorým sa zahájil pestrofarebný kolotoč vystúpení domácich a zahraničných súborov. Účastníkmi programu, ktorý v rámci projektu menšinová kultúra ako súčasť tradičnej kultúry na Slovensku boli domáci súbor Maguranka s hosťami FS Jitřenka z Českej republiky a rómsky súbor Loli roklica z Veľkej Lomnice. Cieľom tohto programu bolo ukázať že spojenie tradičnej kultúry národov i etník nepozná hraníc a vzájomne sa podporujú a priťahujú, znamenajú pre ich nositeľov i konzumentov veľký prínos a duševné obohatenie. Skĺbil sa tu tvrdý goralský naturel s jemným a ladným českým ľudovým prejavom a temperamentným výstupom rómskeho etnika. Spoločne pookriali duše menej početného publika / možno účasť divákov ovplyvnil silný lejak pred a počas programu/, organizátorov i priaznivcov folklóru. Diváci sa presunuli do amfiteátra do Čerenom Kláštore, kde program pokračoval až po ustálení výdatného dažďa, vystúpením známych českých moderných skupín Beatles – Brouci a Verona. Napriek nepriaznivému počasiu sa tento program tešil dosť veľkému počtu záujemcov, hlavne zo strany mladých ľudí. Tí čo vydržali, neoľutovali a pochvaľovali si vystúpenia českých umelcov.

Sobotňajší program začal tradičnými remeslami v sprievodných programoch Zakliata krása a s prezentáciou ľudovej hudby Bystrianka z Liptovského Hrádku. Tradičnému splavu hosti i účinkujúcich na pltiach predchádzalo stretnutie a privítanie hostí na lávke v Šromovciach, kde hostí tradičným spôsobom privítali zástupcovia Gminy Czorsztyn. Ostatné sobotňajšie programy, prebehli bez väčších problémov. Vzácni hostia festivalu zhliadli otvárací program Generácie zostavený z troch častí prezentovali sa mládežnícke súbory Magura z Kežmarku, Maguranka zo Spišskej Starej Vsi a FsK Kicora z Lendaku, detské súbory Jitřenka z ČR a Vesnolandia z Ukrajiny a seniori zo súborov Magurák z Kežmarku, Jánošík zo Svitu a Vagonár – Stará škola z Popradu. Program režijne pripravil Juraj Švedlár a vyjadril v ňom myšlienku, že tradičná kultúra prináša krásu a uspokojenie v každom veku a má svojich nasledovníkov v podobe detí a mládeže, čo dáva predpoklad jej ďalšieho rastu a rozvoju. Nočný program Z vŕšku do dolina v réžii Ladislava Bačinského z Košíc patril spomienke na legendárneho Slovenského zbojníka Juraja Jánošíka a predstavili sa v ňom na amfiteátri súbory Magura, Magurák a Maguráčik z Kežmarku, Štrbianček zo Štrby, FSk z Vernára a hosťa FS Hyrny s Nowého Targu z Poľska. Tento program patril ku klenotom programov tohtoročných slávností o čom hovorí aj reakcia divákov, napriek tomu, že sa tento program neuskutočnil v tradičných priestoroch tretieho nádvoria Kláštora , ale na amfiteátri z dôvodu zabratia nádvoria filmármi, ktorí tam pripravili kulisy na film o mníchovi Cypriánovi. O veľkom úspechu nočného programu hovorí i počet divákov, ktorý bol najvyšší od zaradenia tohto typu do programu ZFS.

Nedeľa začala sv. omšou v kostole Antona pustovníka NKP Červený Kláštor, ktorú celebroval mons. ThDr. Viliam Judák sídelný Nitrianský biskup a prezentáciou remesiel Zakliata krása a ľudových hudieb Na Pieninách pri muzike. Na pravé poludnie sa predstavili detské folklórne súbory v programe Deti deťom v réžii Vlasty Horňákovej. Aj tento program patril k najhodnotnejším programom tohtoročných ZFS a ocenili ho aj diváci svojou hojnou účasťou. Záverečný program bol vyvrcholením slávností pod Troma korunami a dal bodku i za vydareným 32. ročníkom ZFS. V réžii Petra Hudáka sa predstavili domáca Maguranka a Jánošík zo Svitu, poľské súbory Czardas z Niedzice a Ľubaň z Kluzskowiec, FS Makovica zo Svidníka. Ozajstným vyvrcholením bolo vystúpenie známej skupiny Drišľak z Vranova, ktorý ukončil vynikajúcim spôsobom jeden z najvydarenejších ročníkov ZFS v poslednom období.

O vydarenosti tohto ročníka Zamagurských folklórnych slávností svedčí i záujem divákov a hostí, ktorí tento ročník povzniesli na jeden z najmasovejší za posledné roky. Svoj podiel na tom má nesporne počasie, keď okrem spomínaného tradičného dažďa v piatok večer, v sobotu a v nedeľu bolo vcelku príjemne a tak sa mohli návštevníci kochať nielen krásou malebného prostredia Troch korún, ale aj krásou tradičnej kultúry, ktorú pre nich pripravili organizátori. Opäť sa potvrdilo, že toto podujatie v prekrásnom kúte Slovenska patrí ku klenotom kultúry nielen v regióne, ale na celom Slovensku. Ďakujeme všetkým, ktorí pomohli pri realizácii tohto podujatia. Ďakujeme Ministerstvu kultúry SR, Národnej rade SR, Prešovskému samosprávnemu kraju, sponzorom i partnerom za to, že sa tento ročník zapíše zlatými písmenami do kroniky tradičnej kultúry pod Tatrami a prispievajú k zviditeľňovaniu Zamagurského regiónu a propagácii jeho cestovného ruchu.

Juraj Švedlár
odborný pracovník na úseku folklóru