Zamagurské folklórne slávnosti 2009

19. júna 2009

33. ročník – 19. – 21. jún 2009

Zamagurské folklórne slávnosti v Červenom Kláštore sú významným podujatím, ktoré prispievajú k obohateniu života obyvateľov regiónu a predstavujú neoddeliteľnú súčasť obyvateľov v Zamagurí.

Tretí júnový víkend je už viac ako tri desaťročia strediskom tradičnej kultúry Zamaguria a jeho blízkeho i vzdialeného okolia. Aj tohto roku sa v dňoch 19. – 21. júna stretli milovníci folklóru a tradičnej kultúry na 33. ročníku Zamagurských folklórnych slávností. Organizátori festivalu Podtatranské osvetové stredisko Poprad , Obec Červený Kláštor, mesto Spišská Stará Ves a Cyprián n.o. Červený Kláštor s podporou Prešovského samosprávneho kraja a Malopoľského vojvodstva pripravili pestrofarebný kolotoč zvykov tradičnej kultúry malebného Zamaguria a jeho blízkeho i vzdialenejšieho okolia. Tento ročník patril k ročníkom, ktoré okrem tradičných podujatí zaznamenal niekoľko noviniek: – prvou bolo zaradenie festivalu do kategórie podujatí Prešovského samosprávneho kraja a jeho poľského partnera Malopoľského wojwodstva. Týmto sa festival stal medzinárodným festivalom a v samostatnom programe sa predstavil i región malopoľského wojwodstva. – ďalšou novinkou bolo zaradenie projektu Višegrádstej štvorky do dramaturgie festivalu, ktorý bol dominantným v sobotňajších programoch a napokon to bola propagácia menšinovej kultúry v projekte „Menšinová kultúra ako súčasť tradičnej kultúry pod Tatrami“. ZFS aj tento rok podporila Národná rada SR, čo dalo predpoklad na naplnenie cieľa podujatia – propagácii tradičnej kultúry pod Tatrami a spoznávanie tradičných zvykov našich predkov v činnosti domácich a zahraničných súborov.

Festival začal, ako každoročne živou pozvánkou domácich súborov v Zamagurských obciach a na zámku v Niedzici na poľskej stretne Dunajca. Po krátkom sprievode a položení kytice kvetou k pamätníku Š. L. Kostelničáka pred kultúrnym domov v Spišskej Starej Vsi sa rozbehol kolotoč programov tradičnej kultúry v Zamagurí. V otváracom programe Vitajte v Zamagurí sa predstavila domáca Maguranka a zahraniční hostia zo súborov Rosénka z Prahy, Česká republika a súbor Ipoly z mestečka Mihálygerge z Maďarska. Už tento program naznačil zaujímavosť a rôznorodosť zvykov tradičnej kultúry na scéne. Večer sa v amfiteátri predstavil jeden z ťahákov festivalu Rocková skupina Turbo z Prahy. Tento program prilákal do amfiteátra niekoľko stoviek ľudí. Žiaľ po jeho skončení sa v Zamagurí začalo „tradičné“ počasie a spustil sa silný lejak.

Sobotňajšie ráno prinieslo miernejší dážď a tak sa organizátori pripravovali na plánovaný program, ktorý začal trhom ľudových remesiel Zakliata krása. Dážď neustával, ale vzhľadom k tomu, že pódium bolo zastrešené sa uskutočnil ďalší program festivalu a to predstavenie tradičnej kultúry Malopoľského wojwodstva v podaní súboru Loniowiacy z Debna v Poľsku. Už tento program bol organizátormi skrátený pre dážď a tým aj menší počet divákov. Tradičný krojovaný splav je oživením a každoročnou atrakciou festivalu. Pravidelný dážď však organizátorom neprial a z dôvodu znehodnotenia krojov a hudobných nástrojov bol tohtoročný splav zrušený. Zrušená bola i privítanka v prístavisku. Tá sa preniesla do amfiteátra, kde sa uskutočnil i otvárací program Stretnutie pod Troma korunami , tématicky zameranom na svadby. Tento program, ktorý režijne pripravila mladá etnografka Mgr. Mirka Švedlárová predstavil svadobné zvyky regiónov Spiša a Liptova v podaní súborov Magura z Kežmarku, Vagonár z Popradu a seniorov zo súboru Vagonár Poprad a Jánošík zo Svitu. Žiaľ krásu svadobných zvykov v podaní týchto súborov videlo len veľmi málo divákov a dážď nestával, práve naopak pršalo viac a viac a tak sa organizátori rozhodli, že ostatné sobotňajšie programy sa uskutočnia v kultúrnom dome v Spišskej Starej Vsi. Rozhodnutie organizátorov sa ukázalo ako správne. Zabezpečila sa kyvadlová doprava divákov z Červeného Kláštora do Spišskej Starej Vsi. Ukážky premiérového programu súboru Magura pod názvom Magura, Magura videlo v sále kultúrneho domu cez tristo divákov. Magura pripravila krásny a vysoko umelecký program zostavený z tancov goralov, Spiša a Zemplína.

Nočný program Višegrádskej štvorky pod názvom Vitajte pod Troma korunami pripravili Zuzana Barilová a Juraj Švedlár. Preplnená sála kultúrneho domu opäť videla umelecký veľmi pôsobivý program v ktorom štyri súbory predstavili tradičné zvyky jednotlivých štátov. Slovenskú republiku reprezentoval Kysučan z Čadce, Čechov Rosénka z Prahy, Maďarov Ipoly z Mihálygerge a Poliakov Loniowiacy z Debna.

Nedeľa priniesla opäť daždivé počasie a tak po svätej omši, ktorú celebroval PHDr. Ondrej Želonka sa dopoludňajšie skúšky presťahovali do kultúrneho domu v Spišskej Starej Vsi. V amfiteátri pokračoval trh remesiel sústredený v areáli pod veľkým stanom. Organizátori po porade rozhodli, že aj nedeľňajšie programy sa uskutočnia v kultúrnom dome a tak od obeda sa rozvinul pestrofarebný kolotoč programov záverečného dňa. Najprv s predstavili deti s domácich súborov Pieniny a Kutníček spoločne s víťazmi krajskej súťaže DFS v Raslaviciach súbormi Maguráčik z Kežmarku a Jánošíček zo Svitu v programe „Čo jeden sedemmíľový skok, to jeden zážitok“, ktorý režijne pripravila pani Vlasta Horňáková. Záverečný program s režiséra Petra Hudáka bol dôstojnou bodkou 33. ročníka ZFS. Predstavili sa v ňom domáca Maguranka, súbory Višegrátskej štvorky z Česka a Maďarska, z poľskej strany pribudol súbor Śwarni z Nowého Targu a ozajstným vyvrcholením bolo umenie huslistky Botošovej v programe Renesanica Cinky panny v 21. storočí, kde sa predstavila s hudobným telesom Behémiens z Bratislavy a vystúpenie PUĽS-u s ukážkou z premiérového programu Očarení pohľadom. Preplnená sála kulturáku v Spišskej Starej Vsi videla prekrásne zvyky piesne a tance tohto významného profesionálneho telesa z Prešova.

Môžeme konštatovať, že aj 33. ročník Zamagurských folklórnych slávností prispel napriek nepriazni počasia, k oslavám tradičnej kultúry v Zamagurí a potvrdil, že patrí medzi popredné festivaly na Slovensku o čom svedčí aj záujem médií a hostí o tento festival. Veď záštitu prevzali pán predseda NR SR Pavol Paška a predseda PSK Peter Chudík, čo opäť potvrdilo význam tohto podujatia. Veríme, že tomu bude i po ďalšie roky.

Juraj Švedlár
odborný pracovník na úseku folklóru